5 błędów popełnianych przy wyborze drukarki etykiet

5 błędów popełnianych przy wyborze drukarki etykiet

Drukarki etykiet to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wielu zakładów produkcyjnych – bez nich niemożliwe by było prawidłowe oznaczenie wytwarzanego towaru, zanim trafi on do sprzedaży. Dobra drukarka do etykiet powinna być dopasowana do specyfiki branży oraz rodzaju wykonywanych nadruków – i choć wydaje się to oczywiste, nie brakuje osób, które niewłaściwie dobierają drukarkę do potrzeb swoich i swojej firmy. Wskazujemy najczęstsze błędy popełniane przy wyborze drukarki etykiet i podpowiadamy, jak ich uniknąć.

​Drukarka etykiet – jaką wybrać? Tych błędów unikaj!

Trudno dziś wyobrazić sobie tworzenie etykiet i opakowań bez dobrej drukarki. Okazuje się jednak, że zakup odpowiednio dopasowanej drukarki przemysłowej to spore wyzwanie. Wiele problemów z tymi urządzeniami wynika z braku wiedzy na temat ich możliwości i sposobu działania już na etapie zakupu. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka drukarka etykiet będzie najlepsza, warto skonsultować się ze specjalistami i przeprowadzić własne poszukiwania. Dla ułatwienia poniżej przedstawiamy 5 najczęściej popełnianych błędów na etapie zakupu drukarki do etykiet.

​Błąd 1: Zakup drukarki do etykiet niskiej jakości

Jednym z najczęściej spotykanych błędów, jaki popełnia się na etapie zakupu drukarki do etykiet, jest kierowanie się ceną. Chęć oszczędzania dotyczy zwłaszcza początkujących przedsiębiorców, którzy poszukują sposobu na ograniczenie kosztów związanych z uruchomieniem produkcji. Niestety często okazuje się, że tania drukarka etykiet nie radzi sobie ze swoimi zadaniami. Sprzęt nieznanej marki jest nie tylko mniej wydajny, ale również ciężko kupić do niego części zastępcze.

Zdarza się również, że trzeba na nie czekać tygodniami, bo dostawca nie prowadzi magazynu części. Tymczasem okres gwarancji zwykle skrócony jest do minimum, co stwarza poważne problemy w razie awarii. Może okazać się również, że o ile drukarka jest tania w zakupie, to okazuje się droga w eksploatacji – obsługuje etykiety o specyficznych parametrach, nie wspominając o kosztach głowicy drukującej czy innych części zużywających się w czasie eksploatacji.

Aby drukarka etykiet była dobrym zakupem, należy skupić się na jej parametrach technicznych. Wydajność czy rozdzielczość urządzenia to podstawowe cechy, które wpływają na proces zadruku oraz jego jakość. Równie istotny jest sposób wykonania urządzenia, który wpływa na jego żywotność. Oryginalne części, wysokiej jakości, solidne materiały użyte do produkcji podzespołów oraz trwałe zespolenie poszczególnych elementów gwarantują drukarki sprawdzonych marek.

Podczas zakupu przemysłowej drukarki do etykiet należy skupić się przede wszystkim na jej wydajności, rozdzielczości druku oraz jakości materiałów wykorzystanych w procesie produkcji.

​Błąd 2: Niewłaściwy dobór rodzaju drukarki

Przyszły użytkownik drukarki etykiet zapewne zada sobie pytanie, jakie etykiety będą mu potrzebne – termiczne czy takie, przy druku których będzie korzystał z taśmy termotransferowej. Nawet jeśli początkowo planuje stosować etykiety termiczne i skłania się do zakupu drukarki termicznej, warto rozważyć zakup drukarki pracującej zarówno w trybie termicznym, jak i termotransferowym. Może się bowiem okazać, że w przyszłości będzie potrzebował drukować na innym materiale niż papier bądź jego produkt czy opakowanie będzie musiało posiadać etykietę z trwałym nadrukiem, odpornym na działanie różnych czynników, jak temperatura, światło i tym podobnych.

Druk termiczny sprawdza się w przypadku opakowań i oznaczeń, które nie muszą przetrwać przez długi czas. Fakt ten wynika ze stosunkowo niskiej trwałości druku termicznego – blaknie on pod wpływem światła, a sama etykieta jest wrażliwa na ciepło i zarysowania. Tylko pozornie druk termiczny może wydawać się tańszy, biorąc pod uwagę fakt, że nie zużywa się taśmy termotransferowej. Same etykiety termiczne są droższe niż te do druku termotransferowego. Ponadto głowica drukująca, która jest dość kosztownym elementem eksploatacyjnym, zużywa się znacznie szybciej właśnie dlatego, że nie chroni jej warstwa taśmy termotransferowej. Złej jakości papier termiczny potrafi w bardzo krótkim czasie uszkodzić punkty grzewcze na głowicy drukującej.

Dużo rozsądniejsza wydaje się zatem inwestycja w drukarkę pracującą zarówno w trybie termicznym, jak i termotransferowym. Osoby poszukujące sposobu na wykonywanie trwałych nadruków, wybiorą bez dłuższego zastanowienia drukarki termotransferowe, zdając sobie sprawę z zalet tej metody druku. Więcej na ten temat można przeczytać w innym naszym artykule: Podpowiadamy: Drukarka do etykiet termotransferowa czy termiczna?

​Błąd 3: Niedopasowanie drukarki etykiet do potrzeb firmy

Niezwykle istotnym kryterium podczas zakupu drukarki etykiet jest jej właściwe dopasowanie do branży i rodzaju powierzonych zadań. Przykładowo branża motoryzacyjna potrzebuje wydajnych i solidnych rozwiązań, odpornych na trudne warunki pracy, takich jak kurz, temperatura czy często praca w trybie 24/7. Dobrym wyborem są tutaj wytrzymałe drukarki CAB SQUIX. Ich mechanizmy drukujące i podstawa wykonane są z wysokiej jakości materiałów, a podzespoły są doskonale dopasowane pod względem kształtu i funkcji.

Drukarka SQUIX z centralnym prowadzeniem materiału i dyspenserem podaje etykietę gotową do naklejenia, a podkład jest zwijany na wewnętrznej zwijarce.


Przemysłowa drukarka
CAB SQUIX 6.3 jest przeznaczona do wydruku szerokich etykiet i zapewnia rozdzielczość druku 203 lub 300 dpi.

Warto zwrócić uwagę, czy dana drukarka etykiet ma możliwość dostosowania do specyficznych wymagań danej branży. Przykładowo drukarki etykiet dla branży spożywczej mogą wymagać obudowy spełniającej konkretne normy dopuszczające do kontaktu z żywnością (obudowy drukarek CAB SQUIX dedykowane dla branży spożywczej są zgodne z unijnymi normami EU Nr 10/2011 i FDA CFR 21 177.2600), z kolei te dla branży elektrycznej – obudowy chroniącej przed ładunkami elektrostatycznymi. Natomiast w branży chemicznej sprawdzą się urządzenia wyposażone w dwa niezależne moduły drukujące, do wydruków etykiet w dwóch kolorach – na przykład takich zawierających piktogramy GHS zgodne z CLP. Takie wymagania spełniają między innymi drukarki CAB XC.

Drukarki CAB XC są wyposażone w dwa moduły drukujące, co umożliwia jednoczesne drukowanie w dwóch kolorach.
Przemysłowe drukarki CAB XC doskonale sprawdzają się do drukowania piktogramów zgodnie z przepisami GHS.

Równie istotne jest wcześniejsze określenie samych wymiarów etykiet. Jeśli dany zakład będzie potrzebował wąskich wydruków, warto postawić na drukarkę z centralnym prowadzeniem materiału. Z kolei do branży tekstylnej świetnie nadają się dedykowane drukarki do nadruków na różnych materiałach, jak nylon czy satyna. Świetną propozycją jest drukarka CAB XD 4T wyposażona w specjalne elementy, które usprawniają wykonywanie nadruków na tekstyliach. Co więcej, przy pomocy tej drukarki możliwy jest zadruk dwustronny nie tylko na materiałach tekstylnych, ale i rurkach termokurczliwych, wstędze papieru o różnej gramaturze czy materiale ciągłym wykonanym z tworzywa.

Dwustronna drukarka CAB XD 4T jest wyposażona w dwie głowice drukujące pozwalające na jednoczesny druk zarówno na wierzchu, jak i od spodu materiału.

Jeszcze inne wymagania mają niewielkie etykiety, na których musi zmieścić się stosunkowo duża ilość tekstu – są one stosowane zwłaszcza w przemyśle farmaceutycznym. W takim przypadku zakupiona drukarka etykiet musi mieć wysoką rozdzielczość, na przykład 600 dpi, dzięki czemu nawet nadruki bardzo drobną czcionką będą wyraźne i czytelne. Ciekawym wyborem są także drukarki etykiet z nożem lub funkcją wykonywania perforacji na materiale ciągłym, co pozwala szybciej i taniej uzyskać gotową etykietę, a także daje dużą elastyczność.

Z kolei u producentów, gdzie wytwarzanych jest wiele różnorodnych produktów, zachodzi konieczność pobierania informacji do wypełniania pól etykiet z bazy danych. W takim przypadku istotnym kryterium będzie możliwość komunikacji i współpracy drukarki z bazą danych – przed podjęciem decyzji należy więc sprawdzić, czy producent drukarki jest członkiem programu prowadzonego przez SAP i dysponuje odpowiednim oprogramowaniem dedykowanym do obsługi tego typu zadań.

Etykiety stosowane w przemyśle farmaceutycznym mają specjalne wymagania – na niewielkiej powierzchni musi zmieścić się duża ilość tekstu.

​Błąd 4: Wybór drukarki bez uwzględnienia jej wydajności

Zakup drukarki, zwłaszcza dla większych przedsiębiorstw, które każdego dnia produkują kilka tysięcy lub więcej etykiet, wymaga wydajnych rozwiązań. Podczas zakupu drukarki trzeba więc upewnić się, do jakich obciążeń jest ona przeznaczona. W przeciwnym razie urządzenie szybko okaże się kosztowne w eksploatacji, a wybór – nietrafiony.

​Błąd 5: Zakup urządzenia bez usług serwisowych

Usługi serwisowe to dzisiaj standard w firmach, które przykładają wagę do poziomu zadowolenia klientów. Warto więc zakupić swoje urządzenie drukujące w firmie, która w razie awarii pomoże usunąć usterkę, a także będzie miała ułatwiony dostęp do elementów zamiennych. Nie wszyscy sprzedawcy utrzymują bowiem magazyn części zamiennych i eksploatacyjnych oraz świadczą usługi serwisowe w krótkim czasie. Zakład, który produkuje duże ilości etykiet, nie może pozwolić sobie na przestoje i narażać się na straty. Autoryzowany, profesjonalny serwis, szybka dostawa części oraz naprawy w siedzibie klienta to aspekty, które należy rozważyć kierując się wyborem dostawcy drukarki etykiet.

Podsumowanie