Europaleta EPAL QR to nowy standard dla cyfrowych procesów logistycznych. Wprowadzony w 2024 r. system kodów QR obejmujący 1600 licencjonowanych zakładów produkcyjnych i naprawczych, jest największą innowacją EPAL od dziesięcioleci. Każda europaleta w standardzie EPAL QR oznakowana jest indywidualnym kodem QR zawierającym łącze cyfrowe i 9- znakowy alfanumeryczny numer seryjny, unikalny dla każdej palety. Otwiera to niedostępne dotąd możliwości cyfrowej identyfikacji każdej wyprodukowanej palety, umożliwiając – przy pomocy prostego skanowania – uzyskanie kluczowych danych dotyczących daty produkcji, czasu przechowywania, rotacji, liczbie użyć w sieci EPAL, liczbie napraw oraz lokalizacji. Obok funkcji identyfikacyjnej, stanowi cyfrowy paszport produktu, dostarczając danych nt. materiału, sposobu recyklingu, wymiany i ponownego użycia.

Czym drukować kod QR na europalecie EPAL?
Organizacja EPAL testowała różne rozwiązania, sprawdzając czytelność i trwałość kodów QR na paletach już od 2019 r. Ostatecznie wybrano druk atramentowy. Jak podaje organizacja, przeprowadzone testy odpornościowe wykazały, że kod QR pozostaje czytelny przez kilka lat, w zależności od rzeczywistego użytkowania. Aby utrzymać dobrą czytelność kodu QR na używanych europaletach EPAL QR, EPAL zaleca przechowywanie palet wewnątrz lub pod dachem, jeśli są przechowywane na zewnątrz.
Połączone rozwiązania sprzętowe i programowe Markem-Imaje umożliwiają w łatwy sposób produkcję dynamicznych kodów QR na najbardziej wytrzymałych kompozytach dla europalet. Mogą być zintegrowane z ERP i innymi systemami produkcyjnymi przedsiębiorstwa.
Niemiecki przedstawiciel Markem-Imaje z siedzibą w Stuttgarcie uzyskał w lipcu 2024 r. certyfikację do dostarczania systemów druku kodów QR na europaletach EPAL opartych o atramenty woskowe Markem-Imaje Touch Dry® i drukarki atramentowe wysokiej rozdzielczości Markem-Imaje 5940G, potwierdzając tym samym dostępność rozwiązania Markem-Imaje dla licencjonowanych firm produkujących europalety EPAL QR zrzeszonych w EPAL.
Technologia Markem-Imaje Touch Dry® jest doskonała do znakowania dużych i możliwych do zeskanowania kodów QR na drewnie. Dzięki temu, że wosk zastyga na powierzchni natychmiast po wydrukowaniu (a nie wsiąka, jak w przypadku innych rozwiązań druku atramentowego), uzyskujemy trwały, wyraźny nadruk niezmiennej jakości, nawet po upływie wielu lat. Dzięki możliwości regulacji stopnia nasycenia druku, producent europalet w standardzie EPAL QR może również zarządzać kosztami eksploatacji.
Dowiedz się więcej na temat nowego standardu komunikacji w świecie Logistyki 4.0 i przeczytaj artykuł na naszym blogu – Europejskie Stowarzyszenie Paletowe EPAL wprowadza kody 2D umożliwiające cyfrową identyfikację palet.
Źródło zdjęć: www.epal.org.pl, www.epal-pallets.org