Spis treści:
Etykieciarki przemysłowe – do czego służą?
Etykieciarki przemysłowe to urządzenia służące do automatycznego nanoszenia etykiet samoprzylepnych na produkty lub opakowania. Pozwalają usprawnić procesy produkcyjne i logistyczne oraz optymalizować koszty, podnosząc wydajność produkcji.
Ze względu na zakres i charakter pracy wyróżniamy dwa typy etykieciarek:
- etykieciarki, które naklejają gotową etykietę na produkt lub opakowanie oraz
- etykieciarki, które umożliwiają druk etykiet i ich naklejenie.
Pierwsze często określa się też mianem głowic etykietujących. W tym drugim przypadku możemy mówić o systemach drukująco-etykietujących.
Jak działają etykieciarki?
Generalnie, aby móc automatycznie etykietować produkty przy pomocy etykieciarek, nasz produkt musi być w ruchu. Przesuwający się na transporterze produkt wyzwala fotokomórkę (czujnik ruchu), która następnie przesyła sygnał do etykieciarki, aby ta podała etykietę do naklejenia. Cała operacja odbywa się z bardzo dużą prędkością – szybkie urządzenia potrafią etykietować z prędkością 200 m/min i więcej.
W przypadku etykieciarek, które również drukują etykietę, jednym z elementów urządzenia jest moduł drukujący. Etykieta, zanim trafi na produkt, przechodzi przez drukarkę, która drukuje albo całą zawartość etykiety albo tylko dodrukowuje dodatkowe dane, najczęściej zmienne, w określonych polach. Analogicznie jak w przypadku etykieciarek, wydrukowana etykieta podawana jest na stopę etykietującą, która następnie nakleja etykietę na produkt. Z uwagi na dodatkowy proces druku, cały cykl etykietowania wymaga więcej czasu. Na prędkość etykietowania ma również wpływ długość samej etykiety. Etykieciarki tego typu osiągają jednak również bardzo duże wydajności – nawet 150 opakowań na minutę. Przykładem etykieciarki, która osiąga podaną wydajność, jest drukarko-etykieciarka Markem-Imaje 2200.
W zależności od produktu, na który naklejana jest etykieta, stosowane są różnego rodzaju stopy (pady) etykietujące, przy czym każdy z producentów stosuje swoje warianty nazewnicze.
Gdzie stosuje się etykieciarki
Etykieciarki przemysłowe, które automatyzują proces etykietowania są niezbędne w produkcji seryjnej. Stosuje się je praktycznie w każdej branży. Produkty kosmetyczne, chemii gospodarczej, produkty spożywcze, napoje, ale też wyroby branży elektronicznej, motoryzacyjnej, budowlanej wymagają etykietowania. Ciekawym przykładem zastosowania są również etykieciarki do etykietowania kabli – specjalistyczna etykieciarka wykonuje wydruk i nakleja etykietę, która na przewodzie tworzy flagę. Opakowania zbiorcze, czyli kartony, zgrzewki czy tacki, w które zapakowane są produkty jednostkowe, na potrzeby monitorowania przepływu w całym łańcuchu dostaw też wymagają etykiety. W tym przypadku stosuje się etykieciarki, które umożliwiają nadrukowanie wymaganych informacji identyfikujących produkt, jak kod kreskowy, nazwa produktu, dane odnośnie zawartości itp.
Zalety stosowania etykieciarek
W dobie Przemysłu 4.0 oraz konieczności coraz większej automatyzacji, etykieciarki przemysłowe stają się coraz bardziej popularne. Jakie korzyści płyną z zastosowania etykieciarek? Oto niektóre z nich:
- Dobrze dobrana etykieciarka zwiększa wydajność produkcji i pakowania.
- Odciąża też obsługę linii – personel obsługujący linię produkcyjną może poświęcić czas na inne niezbędne procesy wymagające uwagi.
- Precyzyjnie i właściwie naklejona etykieta podnosi estetykę produktu i wzmacnia wizerunek marki.
- Zapewnia też bezpieczeństwo konsumentom, gwarantując dostęp do informacji o dacie przydatności, alergenach, składnikach, warunkach przechowywania
- Automatyzacja etykietowania eliminuje też do minimum błąd ludzki – zwłaszcza w przypadku stosowania etykieciarek, których zadaniem jest również druk etykiety. W przypadku ręcznego wprowadzania danych do druku ryzyko błędu jest bardzo duże, co może narazić producenta na straty finansowe i wizerunkowe, czy to w postaci odpadów czy konieczności wycofania produktu z rynku.
- Nowoczesne etykieciarki, wsparte oprogramowaniem producenta, komunikują się z systemami ERP przedsiębiorstwa, umożliwiając automatyczne pobieranie danych zmiennych z tabeli SKU. Zapewnia to bezpieczeństwo i spójność danych umieszczonych na etykiecie.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze etykieciarki?
Na rynku spotkać można wiele modeli różnych etykieciarek, od prostych, półautomatycznych po zaawansowane, w pełni automatyczne systemy. Są one również zróżnicowane cenowo. Wybierając model urządzenia etykietującego, warto zadać sobie podstawowe pytania i wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Czy wydajność etykieciarki jest odpowiednia do prędkości mojej linii produkcyjnej? Zbyt wolne urządzenie doprowadzi do spadku efektywności i zatorów na linii produkcyjnej.
- Jak dużą rolkę etykiet obsługuje etykieciarka – im średnica roli jest większa, tym mniej zatrzymań linii spowodowanych koniecznością wymiany materiałów eksploatacyjnych.
- Jak solidna jest konstrukcja urządzenia – czy zastosowane podzespoły przystosowane są do pracy przy dużych obciążeniach, w trudnych warunkach produkcyjnych? Praca w trybie 24/7 w środowisku przemysłowym wymaga niezawodnych urządzeń o solidnej, sprawdzonej konstrukcji, bo wybierasz urządzenie, które ma ci służyć przez wiele lat.
- Czy obsługa etykieciarki jest prosta i intuicyjna? Zbyt skomplikowana obsługa może prowadzić do niepotrzebnych zatrzymań linii i tym samym spadku efektywności. W sytuacji dużej rotacji pracowników obsługi ten czynnik jest dość istotny.
- Czy zapewniona jest komunikacja z nadrzędnymi jednostkami sterującymi? Interfejsy MQTT, Modbus i OPC UA gwarantują wieloplatformową komunikację, konieczną w automatyzacji i cyfryzacji produkcji.
- Czy konstrukcja urządzenia jest modułowa i dopuszcza pewien zakres modyfikacji? Ważna jest bowiem elastyczność rozwiązania – możliwość wyboru różnych rozmiarów głowic etykietujących, padów podających etykiety, akcesoriów i opcji.
- Jaką reputację ma dostawca rozwiązania? Warto sprawdzić producenta i dostawcę, aby w razie potrzeby mieć zapewnione wsparcie techniczne, usługi szkoleniowe, serwisowe i szybką dostępność części.