Etykietowanie palet i etykieta logistyczna GS1 – automatyzacja i zgodność ze standardami

Etykietowanie palet i etykieta logistyczna GS1 – automatyzacja i zgodność ze standardami

Wybór między ręcznym a automatycznym etykietowaniem palet

Jednym z wyzwań, przed którymi stoją firmy produkcyjne, jest konieczność automatyzacji rosnącej liczby procesów i czynności. W coraz szerszym stopniu dotyczy to również automatyzacji operacji na końcówkach linii produkcyjnych, a mianowicie etykietowania palet. Transformacja cyfrowa powinna usprawnić podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym oraz poprawić produktywność, elastyczność i sprawność w reagowaniu na zmiany. Można to osiągnąć jedynie poprzez dzielenie się kluczowymi informacjami między przedsiębiorstwem a produkcją.

W wielu zakładach produkcyjnych etykietowanie palet to w dalszym ciągu proces ręczny. Operator wprowadza do szablonu dane zmienne i drukuje etykietę na stacjonarnej drukarce etykiet. O ile przy niewielkiej wydajności produkcji i stosunkowo jednorodnych paletach ręczne etykietowanie jest akceptowalne, o tyle przy dużych wydajnościach produkcji odbywającej się w trybie 24/7, przy wielu liniach produkcyjnych i wielu SKU staje się to praktycznie niemożliwe.

Przy ręcznym aplikowaniu etykiety na paletę mogą pojawić się błędy powodujące wycofania lub przeróbki, a także możliwe kary za palety niezgodne z wymaganiami.  Wydajność linii produkcyjnej jest zawsze uzależniona od obecności operatora, co może prowadzić do zmniejszonej wydajności pracy z uwagi na indywidualne wzorce pracy poszczególnych operatorów. Ręczne wprowadzanie danych i raportowanie do systemu przedsiębiorstwa skutkuje zaś nieaktualną informacją o poziomie zapasów i możliwymi błędami. Przy rozważaniu wprowadzenia automatyzacji etykietowania palet warto też przeanalizować aspekty związane z bezpieczeństwem na hali produkcyjnej i w magazynach. W przypadku ręcznych procesów etykietowania palet obsługa narażona jest na zwiększone ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa ze względu na obecność wózków widłowych w najbliższym otoczeniu personelu.

Automatyzacja etykietowania palet obejmuje wszystkie etapy:

  • identyfikacja zawartości palety, w celu pobrania odpowiednich danych zmiennych, które mają być umieszczone na etykiecie,
  • wydruk etykiety i naklejenie w odpowiednim miejscu/miejscach na palecie
  • sprawdzenie czytelności umieszczonych na etykiecie kodów kreskowych oraz zarejestrowanie palety w systemie ERP/MES czy WMS przedsiębiorstwa.

automatyczne etykietowanie palet

Aby proces etykietowania palet odbywał się w sposób automatyczny, konieczne jest zastosowanie automatycznej etykieciarki oraz oprogramowania umożliwiającego generowanie etykiety logistycznej zgodnej z wymaganiami GS1. Niezbędna jest też integracja oprogramowania z systemem ERP przedsiębiorstwa, aby zapewnić dwukierunkową komunikację danych produkcyjnych i przedsiębiorstwa. Przykładem takiego rozwiązania jest etykieciarka Markem-Imaje 2200 oraz oprogramowanie CoLOS®.

Etykieta logistyczna na paletę zgodna ze standardem GS1 – budowa i korzyści z jej stosowania

Zgodnie z definicją organizacji GS1, etykieta logistyczna GS1 to „ustandaryzowana etykieta umieszczona na dowolnej jednostce logistycznej”. Za jej pośrednictwem wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw – producenci, hurtownicy, dystrybutorzy, detaliści, przewoźnicy czy operatorzy logistyczni przekazują sobie informacje o transportowanym towarze w ustandaryzowany i zrozumiały na całym świecie sposób.

Budowa etykiety logistycznej

Informacje zawarte na etykiecie logistycznej GS1 występują w dwóch podstawowych formach:

  1. Informacje przeznaczone do wykorzystania przez ludzi – składają się z interpretacji czytelnej dla człowieka (HRI) oraz tekstu i grafiki innej niż HRI
  2. Informacje przeznaczone do przechwytywania danych przez maszynę – kody kreskowe.

Aby ułatwić interpretację maszynom i ludziom, dane wyrażane są w trzech blokach /częściach, podzielonych ze względu na rodzaj przekazywanych danych:

  1. Część górna – „Format swobodny” może zawierać tekst i grafikę nie będącą częścią HRI
  2. Część środkowa – „Tekst inny niż HRI, w tym tytuły (nagłówki) danych” zawiera tekst inny niż HRI odzwierciedlający informacje przedstawione w kodach kreskowych, wykorzystujący tytuły danych, a nie IZ-y (Identyfikator Zastosowań), a także opcjonalnie dodatkowe informacje nieprzedstawione w kodach kreskowych (najlepiej obejmujące tytuły danych).
  3. Blok – „Kody kreskowe i HRI” zawiera kody kreskowe, w tym czytelną dla człowieka interpretację (HRI).

SSCC jako najważniejsza informacja na etykiecie logistycznej

Najważniejszym elementem etykiety logistycznej jest Seryjny Numer Jednostki Logistycznej- SSCC (Serial Shipping Container Code). Numer SSCC jest unikatowy w skali świata i identyfikuje jednostki logistyczne niezależnie od ich rodzaju i zawartości.

GS1-128 koduje znacznie więcej informacji w kodzie kreskowym niż np. ITF-14 za sprawą Identyfikatorów Zastosowań. IZ wskazuje, jaki typ, format i długość danych jest kodowana po danym IZ. Te najczęściej stosowane to IZ (00) – numer SSCC, IZ (02) – numer towaru GTIN jednostki handlowej na palecie, IZ (37) – liczba jednostek handlowych lub części jednostek handlowych zawartej w jednostce logistycznej, IZ (15) data najlepsze do, IZ (10) do oznaczenia partii/serii produkcyjnej.

Wielkość etykiety logistycznej na paletę zależy od liczby danych, jakie są na niej umieszczane. Jeżeli na etykiecie paletowej zakodowany jest tylko numer SSCC lub SSCC i niewielki zakres danych, wtedy możliwe jest zastosowanie etykiety o wymiarach A6 (105 mm x 148 mm). Gdy zaś potrzebne są dodatkowe informacje, zwykle stosuje się wymiar A6 (148 mm x 210 mm).

Zastosowanie etykiety logistycznej zgodnej ze standardem GS1 umożliwia jednoznaczną komunikację między wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw na całym świecie. Korzyści odnoszą zarówno producenci, operatorzy logistyczni, hurtownicy i detaliści.

etykieta na paletę

Zalety stosowania etykiety logistycznej GS1

  • Traceability – możliwość identyfikacji towaru i jego śledzenia w całym łańcuchu dostaw zapewnia transparentność, bezpieczeństwo produktu oraz umożliwia podjęcie szybkich działań na wypadek konieczności wycofania produktu z rynku.
  • Automatyzacja procesów magazynowych i dystrybucyjnych – znaczne skrócenie czasu przyjęć towaru, ograniczenie pracy administracyjnej, usprawnienie zarządzania zapasami i inwentaryzacji, wyeliminowanie błędów wynikających z ręcznego wprowadzania danych.
  • Integracja – możliwość szybkiego i elastycznego dostosowania się do wymagań poszczególnych ogniw łańcucha dostaw, w szczególności hurtowników i detalistów.

Zalety automatycznego etykietowania palet.

Automatyzacja etykietowania palet przyczynia się do wzrostu wydajności oraz poprawy efektywności procesów pakowania. Poprawia identyfikację palety w całym łańcuchu dostaw, usprawniając jej przepływ przez poszczególne etapy, od producenta po detalistę. Obniża koszty operacyjne, ponieważ proces – od pobrania danych do wydruku, poprzez nadruk i naklejenie etykiety oraz jej zarejestrowanie w systemie ERP przedsiębiorstwa odbywa się w sposób automatyczny.

Policzono, że dzięki wyeliminowaniu ręcznego etykietowania, czas transportu gotowego produktu skraca się o 50%. Odpada też koszt wynajmu/zakupu wózka widłowego do transportu i manipulacji paletą oraz koszt pracy operatora, który musiałby ten wózek obsługiwać oraz ręcznie naklejać etykietę. Jedna z firm, która przeszła na automatyczne etykietowanie i skorzystała z rozwiązań Markem-Imaje odnotowała wzrost produktywności i efektywności o 30%.

Zautomatyzowane etykietowanie palet wraz z weryfikacją zmniejsza ryzyko błędów i prowadzi do maksymalizacji produkcji. Produkt nie opuści zakładu bez prawidłowej etykiety paletowej. Automatyzacja zapewni, że to system za każdym razem zweryfikuje zastosowanie prawidłowej etykiety na prawidłowym produkcie. Wydajność linii produkcyjnej wzrośnie, a prędkość, z jaką paleta opuści linię nie będzie zależała od tempa, w jakim operator może pracować. Automatyczne etykietowanie palet pozwala na integrację przedsiębiorstwa z łańcuchem dostaw w czasie rzeczywistym dla optymalnego zarządzania zapasami, co w konsekwencji może doprowadzić do zmniejszenia poziomu zapasów i obniżenia kosztów. Prowadzi do zmniejszenia liczebności personelu na końcówce linii i umożliwia łatwiejszą obsługę całego procesu. Ponadto uwolni zasoby ludzkie do bardziej produktywnych operacji na linii, a także obniży koszty związane ze szkoleniami czy rekrutacją.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia do etykietowania palet?

Automatyzacja etykietowania palet to kompleksowa operacja wymagająca szczegółowej analizy i zaangażowania zarówno działu IT, jak i kierownictwa działu logistyki i łańcucha dostaw oraz kierownictwa zakładu. Po stronie dostawcy obejmuje nie tylko dostawę urządzeń i oprogramowania, ale również integrację rozwiązania z systemem  ERP przedsiębiorstwa.

Wybieraj dostawcę, który ma doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań do automatycznego etykietowania palet w zakładach produkcyjnych różnej wielkości. Unikaj sytuacji, w której dostawca nie zapewnia integracji oprogramowania i urządzeń, bądź włącza stronę trzecią.

Od ponad 30 lat rozwiązania do automatycznego etykietowania palet Markem-Imaje koncentrują się na potrzebach. Jako doświadczony i sprawdzony dostawca, bierzemy pełną odpowiedzialność za integrację sprzętu i oprogramowania, abyś otrzymał jedno gotowe rozwiązanie końcowe.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że przedsiębiorstwa powinny zmierzać w kierunku automatyzacji i digitalizacji procesów i dążyć do podniesienia efektywności, wydajności produkcji i obniżenia kosztów operacyjnych. O ile wiele procesów okołoprodukcyjnych, w tym znakowanie na linii jest w pełni zautomatyzowane, o tyle jeszcze nadal wielu producentów nie stosuje automatycznego etykietowania palet. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie zalety wprowadzenia automatycznego etykietowania palet etykietą logistyczną GS1, kierunek działania wydaje się być jasno określony.