Jaki aplikator wybrać – elektryczny czy pneumatyczny?

Jaki aplikator wybrać – elektryczny czy pneumatyczny?

Rozważając rodzaje systemów drukująco-etykietujących, często potocznie nazywanych etykieciarkami, producenci stają przed ważnym wyborem – jaki aplikator wybrać: pneumatyczny czy elektryczny? Ta decyzja może mieć wpływ na takie obszary, jak prędkość, wydajność, koszty produkcji i precyzję etykietowania.

Aplikatory elektryczne a pneumatyczne – najważniejsze informacje

W rozwiązaniach drukująco-etykietujących aplikator dostarcza etykietę na produkt za pomocą pneumatycznego lub elektrycznego siłownika wyposażonego w stopę etykietującą. Aplikator wysunie się lub obróci i nałoży etykietę klejącą stroną na produkt. W wielu systemach wspomaganie powietrzem jest wykorzystywane do wprowadzenia etykiety pod wysokim ciśnieniem na stopę etykietującą, podczas gdy za etykietą wytwarza się podciśnienie, które utrzymuje ją na miejscu. W niektórych systemach elektrycznych, wspomaganie powietrzem to mały wentylator zewnętrzny, który kieruje przepływ powietrza, aby pomóc w dotarciu etykiety na stopę etykietującą.

Dokonanie najbardziej odpowiedniego wyboru dla Twojej firmy wymaga starannego rozważenia korzyści i ograniczeń każdej opcji, zrównoważenia wydajności, niezawodności, zgodności i wpływu na środowisko.

wybór między aplikatorem pneumatycznym a elektrycznym

Zalety aplikatorów pneumatycznych

Aplikatory pneumatyczne są łatwe w obsłudze i mogą pracować przez dłuższy czas bez konieczności przeprowadzenia poważniejszej konserwacji. Kolejna kluczowa zaleta aplikatorów pneumatycznych to bezpieczeństwo. Chociaż mogą one nie być tak szybkie i mocne jak aplikatory elektryczne, stwarzają mniejsze ryzyko. Używanie powietrza w aplikatorze dociskowym (tamp) do nakładania etykiet z boku lub z góry zapewnia elastyczność dzięki naturalnej „sprężystości” poduszki powietrza w siłowniku, co czyni go również potencjalnie mniej niebezpiecznym dla operatora.

Rozwiązanie napędzane powietrzem jest w większym stopniu zdolne do kompensowania kształtu produktu lub ruchu, dzięki czemu może zapewnić, że etykieta jest nałożona na produkt, nawet jeśli występują wahania jego wysokości lub opakowanie jest przekrzywione, co może się łatwo zdarzyć, gdy prowadnice transportera są luźne lub w ogóle ich nie ma. Dodatkowo powietrze jest ogólnie dostępne w wielu zakładach produkcyjnych i jego stosowanie większość inżynierów przyjmuje ze zrozumieniem.

Ograniczenia aplikatorów pneumatycznych

Aplikacje z większymi dystansami wymuszają zastosowania większych siłowników. Skutkuje to większymi siłami wymaganymi do poruszania aplikatorem, co powoduje, że zużywa on dużo powietrza pod dość wysokim ciśnieniem. Stanowi to potencjalne zagrożenie wymagające dodatkowych środków bezpieczeństwa lub znacznego spadku wydajności w celu złagodzenia ruchu.

Trudniej też jest zatrzymać siłownik pneumatyczny i odwrócić jego ruch, zwłaszcza gdy znajduje się w nieoczekiwanym punkcie zaprogramowanego cyklu. Stwarza to nie tylko ryzyko dla operatora i wymaga przeanalizowania dodatkowych względów bezpieczeństwa, ale także ryzyko braku zgodności z przepisami w zakresie etykietowania. Zwiększenie bezpieczeństwa aplikatorów takich jak dociskowe (tamp), zwłaszcza w sytuacji wzrostu wymagań produkcyjnych oraz poprawy warunków bezpieczeństwa, polega na dodaniu osłony lub ustawieniu aplikatora tak, aby działał on wolniej lub słabiej, zmniejszając jego skuteczność w nakładaniu etykiety i ostatecznie obniżając skuteczność operacyjną.

Wytwarzanie sprężonego powietrza pochłania dużo energii. Zazwyczaj aplikator może zużyć jeden do dwóch litrów na cykl, przy czym każda nałożona etykieta jest cyklem. Problem nie dotyczy zużytego powietrza, ale kosztu jego wytworzenia i strat w systemie dystrybucji w fabryce. Koszt powietrza rośnie wraz ze stale rosnącym globalnym kosztem produkcji energii.

Zalety aplikatorów elektrycznych

Napęd elektryczny jest na ogół szybszy i łatwiejszy do sterowania niż rozwiązanie pneumatyczne. W rezultacie pozwala to również na potencjalnie wyższą wydajność produkcji oraz bardziej precyzyjne i powtarzalne wyniki, które zapewniają maksymalną niezawodność etykietowania.

Inną ważną zaletą aplikatorów elektrycznych jest zmniejszenie zużycia energii, ponieważ wykorzystuje się bezpośrednie źródło energii, a nie pośrednie – jak sprężone powietrze – które zużywa duże ilości energii. Ta szybkość i wydajność zapewniają korzyści kosztowe, dając szybszy potencjalny zwrot z inwestycji.

Korzyści finansowe rosną, gdy uwzględni się fakt, że korzystanie z energii elektrycznej oznacza mniejszą potrzebę konserwacji lub mniejsze ryzyko uszkodzenia niż w przypadku, gdy źródło powietrza nie jest regularnie konserwowane.

Ograniczenia aplikatorów elektrycznych

Już same zalety aplikatorów elektrycznych – szybkość i siła – stanowią ich największe ograniczenie: zagrożenie bezpieczeństwa. Szybkość aplikacji przekłada się na potencjalne zagrożenia, co oznacza, że firmy muszą przeciwdziałać zagrożeniom bezpieczeństwa, dodając czujniki i osłony.

Podobnie fakt, że aplikatory elektryczne są precyzyjne, może stać się ich wadą, ponieważ gdy opakowanie jest lekko przesunięte, aplikacja etykiety może się nie powieść lub spowodować uszkodzenie w wyniku uderzenia, gdy aplikator jest w ruchu z pełną prędkością. Pokonanie tych ograniczeń wymaga zastosowania czujników zewnętrznych.

Aplikator pneumatyczny czy elektryczny – jak dokonać najlepszego wyboru?

Ponieważ obie opcje prezentują potencjalne zalety i wady, podjęcie świadomej decyzji w oparciu o Twoje specyficzne wymagania jest niezbędne. Dzięki szerokiej ofercie aplikatorów w Markem-Imaje, możemy doradzić najlepsze rozwiązanie zgodne z Twoimi potrzebami.

Tekst powstał na podstawie materiału zamieszczonego na blogu Markem-Imaje autorstwa Mika Kirka, specjalisty Markem-Imaje w zakresie systemów drukująco-etykietujących.