Drukarka do kartonów – przykład drukarki dużych znaków wysokiej rozdzielczości.
Przemysłowe drukarki dużych znaków drukują bezpośrednio na podłożu, przy wykorzystaniu atramentu. Wyróżnia się drukarki dużych znaków drukujące w niskiej rozdzielczości oraz w wysokiej rozdzielczości. Rozdzielczość oznacza liczbę kropli na cal (ang. DPI). Im wyższa rozdzielczość druku, tym wydrukowany znak dokładniejszy. Dlatego też zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie, musimy zadać sobie pytanie, jakie zadania ma spełniać – czy np. drukować tylko tekst i datę przydatności, czy potrzebujemy drukarki do kartonów, która wydrukuje nam kody kreskowe, grafikę, drobne czcionki (np. informacje w wielu językach).
Zasadniczo drukarka dużych znaków wysokiej rozdzielczości składa się z głowicy drukującej, zbiornika atramentu i jednostki sterującej – kontrolera. Głowica połączona jest z układem atramentowym za pomocą przewodu. Na rynku dostępne są różne kolory atramentów, zwykle jednak w większości aplikacji stosowane są nadruki w kolorze czarnym. Dlaczego drukarka dużych znaków? Z uwagi na wielkość możliwych do wydrukowania czcionek – urządzenia tego typu mogą nawet drukować znaki o wysokości 65 mm z jednej głowicy. Z uwagi na dostępność na rynku drukarek przemysłowych dużych znaków, które mogą być wyposażone nawet w cztery głowice drukujące, ta wysokość może być znacznie większa.
Zastosowanie drukarek dużych znaków
Przemysłowe drukarki dużych znaków stosowane są w zakładach produkcyjnych z szerokiego zakresu branż, wszędzie tam, gdzie konieczne jest oznakowanie produktu dowolną zmienną informacją. Drukowana może być nazwa produktu, opis, parametry, a także kody kreskowe, w tym 1 i 2D, jak DataMatrix, kod QR, znaki graficzne, logo, piktogramy itp. W przypadku produktów o dużych gabarytach, jak np. płyty meblowe z MDF’u, płyty gipsowo-kartonowe, worki z nawozem, cementem, beczki itp. zwykle do nadruków wybierane są drukarki dużych znaków niskiej rozdzielczości. Najczęściej drukowana jest nazwa, opis, data, proste znaki graficzne – nieskomplikowane komunikaty, które nie wymagają drukowania w wysokiej rozdzielczości. Sprawdzi się tu drukarka Markam-Imaje model 4500 lub 4700.
Natomiast drukarki dużych znaków wysokiej rozdzielczości stosowane są do opisywania kartonów, pudełek, opakowań zbiorczych, tacek, opakowań typu Display itp. Jakość nadruku jest porównywalna z jakością uzyskiwaną w drukarni –stąd często, oprócz zmiennej informacji jak data, seria, drukowany jest również kod kreskowy, logo, grafika. Ten typ urządzeń chętnie wybierany jest przez producentów kosmetyków, artykułów higienicznych, chemii gospodarczej. Z uwagi na wysoką jakość znakowania, a także możliwość zastosowania innych niż czarny kolorów tuszu, drukarki dużych znaków wysokiej rozdzielczości, np. model 5800 Markem-Imaje wykorzystywane są do nadruków na tekstyliach, np. na włókninie, z której produkowane są maseczki jednorazowe. Innym przykładem zastosowania są drewniane skrzynki lub styropianowe opakowania.
Wybór odpowiedniej drukarki dużych znaków wysokiej rozdzielczości
Na rynku dostępne są drukarki dużych znaków wysokiej rozdzielczości na atrament płynny na bazie oleju lub na woskowy tusz termotopliwy. Do nadruku nie jest wymagane użycie rozcieńczalnika, jak np. w przypadku drukarek atramentowych małych znaków. Tusz termotopliwy Touch Dry® stosowany w drukarkach Markem-Imaje ma zasadniczą przewagę nad atramentem płynnym na bazie oleju – podgrzeny wosk nanoszony na produkt zastyga natychmiast po zetknięciu z podłożem, nie wsiąka i nie penetruje w głąb materiału, na który jest nanoszony i co najważniejsze, nie blaknie wraz z upływem czasu, zachowując doskonałą jakość nadruku i czytelność. Jest to istotne przy drukowaniu kodów kreskowych – zastosowanie drukarki wykorzystującej technologię Touch Dry® zapewni 100% czytelność kodów kreskowych nawet po kilku latach.
Przy decyzji o wyborze drukarki dużych znaków wysokiej rozdzielczości warto też wziąć pod uwagę przyszłe wymagania swoich odbiorców, rynku, trendy, zagadnienia środowiskowe. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak możliwość rozbudowania systemu w przyszłości o dodatkowe głowice drukujące, zmianę koloru stosowanego tuszu, możliwości włączenia urządzeń w sieć i zarządzania nadrukami z centralnego komputera. Niejednokrotnie zaoferowanie klientowi wartości dodanej w postaci spersonalizowanego kartonu, z jego logo lub rysunkiem produktu, szybkiego czasu reakcji na popyt i elastyczności w podejściu do wymagań klienta końcowego pozwoli uzyskać przewagę konkurencyjną.
Korzyści z używania drukarek dużych znaków wysokiej rozdzielczości
Przewagą tego typu drukarek do kartonów jest możliwość wyeliminowania wstępnego znakowania kartonów zbiorczych w drukarni. Przy dużej skali produkcji, krótkich seriach, eksporcie produktów na wiele rynków zbytu zastosowanie drukarki dużych znaków wysokiej rozdzielczości do znakowania opakowań zbiorczych poprawi elastyczność, obniży koszty operacyjne oraz wyeliminuje konieczność przechowywania różnego typu wstępnie zadrukowanych kartonów, obniżając koszty zapasów. Posiadanie w zakładzie drukarek dużych znaków wysokiej rozdzielczości do znakowania pudełek i kartonów zbiorczych pozwoli na szybki czas reakcji na wymagania klienta – projekt z działu marketingu trafi bezpośrednio na produkcję, oszczędzając czas i eliminując przy tym koszt przygotowania poligrafii w drukarni. Personalizowanie kartonów zbiorczych na końcówce linii pakującej, tuz przed uwolnieniem produktu na rynek, daje również możliwość dokonywania zmian w nadrukach w tzw. „ostatniej chwili”, bez ponoszenia kosztów odpadów związanych z recyklingiem błędnie oznakowanych kartonów.
Nie można też pominąć aspektu środowiskowego – metoda nadruków bezpośrednio na kartonach i opakowaniach nie produkuje odpadów, co ma miejsce w przypadku druku na etykietach. Dodatkowo karton nie jest zanieczyszczony klejem pochodzącym z etykiet, który utrudnia recykling tektury falistej.