Markem-Imaje 2200 Pallet i Markem-Imaje CimPak – oparte na sprawdzonej koncepcji systemy drukująco-etykietujące zostały specjalnie zaprojektowane do etykietowania i identyfikacji palet.
- uniwersalny, elastyczny system drukująco-etykietujący wydrukuje i od razu naklei etykietę
- etykietowanie palet zgodnie z wymaganiami GS1
- mocna, przemysłowa konstrukcja
- niezawodność, efektywność i łatwość obsługi
- kontrola czytelności kodów kreskowych
- integracja z bazą danych
- szeroka gama wysokiej jakości taśm termotransferowych, zatwierdzonych przez producenta Markem-Imaje
Co to jest etykietowanie palet?
Prześledźmy linię pakującą, a jako przykład posłuży nam słoiczek kremu – produkt jednostkowy pakowany jest w opakowanie jednostkowe, w tym przypadku kartonik. Następnie określona liczba produktów w opakowaniu jednostkowym trafia do opakowania zbiorczego. Opakowania zbiorcze z produktem pakowane są na paletę. Otrzymujemy w ten sposób jednostkę logistyczną przeznaczoną do wysyłki. Aby jednak taka paleta mogła ruszyć w dalszą drogę, musi mieć zapewnioną jednoznaczną identyfikację, aby można ją było zidentyfikować w dowolnym momencie łańcucha dostaw. Nakleja się więc na nią odpowiednią etykietę. Paleta powinna być opatrzona etykietą z danymi, które bez względu na miejsce i czas będą jednoznacznie określały jej pochodzenie i zawartość. Etykieta naklejana na paletę może zawierać wiele danych, najważniejszy jest jednak numer SSCC – seryjny numer jednostki logistycznej (wysyłkowej).
Metody etykietowania palet
Znakowanie palet może odbywać się w sposób ręczny lub automatycznie. W przypadku ręcznego etykietowania palet, etykieta na paletę jest drukowana najczęściej na drukarce etykiet (np. drukarka etykiet cab SQUIX). Zdarza się, że etykiety drukowane są również na „zwykłej” drukarce biurowej.
Ręczne procesy na etapie etykietowania palet są czasochłonne i podatne na błędy. Utrudniają także utrzymanie wydajności i śledzenie produktu w całym cyfrowym łańcuchu dostaw. W czasie potrzebnym operatorom na ręczne przetwarzanie danych paletowych i zwalnianie palet, zapasy gromadzą się w obszarach produkcyjnych. A gdy etykiety są niedokładne lub trudne do monitorowania, wysokie koszty identyfikacji produktów w łańcuchu dostaw mogą prowadzić do zwiększenia poziomu zapasów i trudnych do zrealizowania wycofań z rynku.
Z tych powodów firmy coraz częściej decydują się na automatyzację procesów etykietowania palet. I nie chodzi tu tylko o automatyzację procesu druku i naklejania etykiet, ale na zintegrowane rozwiązanie oparte na sprzęcie, oprogramowaniu i wymianie danych, zapewniające większą dokładność, prędkość i identyfikowalność. Systemy etykietujące do palet wykorzystujące urządzenia i oprogramowanie Markem-Imaje ułatwiają personalizację, automatyczne naklejanie etykiet monitorujących na palety oraz poprawność danych za każdym razem.
Etykieta logistyczna zgodna z GS1
Etykieta paletowa powinna zapewnić przejrzystość i wydajność cyfrowego łańcucha dostaw, a uzyskiwane dane powinny być właściwe, w każdym miejscu i o każdej porze. Służą temu standardy i warto wybierać takie rozwiązania, które są zgodne ze standardem GS1. Oprogramowanie CoLOS Markem-Imaje do generowania etykiety logistycznej zgodność ze standardem GS1 ma potwierdzoną certyfikatem tej organizacji.
Etykieta logistyczna GS1 ma ustrukturyzowane dane, które porządkują Identyfikatory Zastosowań (IZ) GS1. Są to m.in. nazwa i adres producenta (dostawcy), informacja o zawartości (numer towaru GTIN ) oraz unikalnym numerem SSCC (seryjny numer jednostki logistycznej). Numer SSCC jest unikalny w skali świata i identyfikuje jednostki logistyczne (nie tylko palety, ale wszystkie opakowania wysyłkowe) niezależnie od ich rodzaju i zawartości. Etykieta z numerem SSCC to etykieta logistyczna. Może zawierać wiele różnych danych, w zależności od wymagań odbiorcy (np. każda z sieci handlowych określa swoje własne wytyczne dla swoich dostawców). Reguły tworzenia poprawnej etykiety logistycznej wskazuje organizacja GS1, a etykieta logistyczna stworzona wg wytycznych GS1 to etykieta logistyczna GS1.
Zalety automatycznego etykietowania palet
System drukująco-etykietujący 2200 Markem-Imaje wraz z oprogramowaniem CoLOS pozwala na pełną integrację rozwiązania z systemem WMS lub ERP przedsiębiorstwa. Automatycznie drukuje i nakleja odpowiednią etykietę na odpowiednią paletę – niezależnie od liczby linii produkcyjnych, które łączą się w miejscu, gdzie następuje paletyzacja. Umożliwia też przełączanie na bieżąco pomiędzy nanoszeniem 1,2 lub 3 etykiet na paletę. Każda paleta jest automatycznie rejestrowana w systemie WMS lub ERP przedsiębiorstwa. Eliminuje to kosztowne błędy wynikające z ludzkich pomyłek, minimalizuje straty czasu i materiału związane z ręczną aplikacją etykiet i uzgadnianiem zapasów. Pozwala na aktualizację zapasów w czasie rzeczywistym.
Automatyczna kontrola i zarządzanie danymi powinno dostarczyć szczegółów na temat zapasów w miarę przemieszczania się produktów z fabryki do magazynów miejsc docelowych. Optymalizuje to zarządzanie zapasami, umożliwiając szybsze i dokładniejsze ich przemieszczanie do magazynu i z magazynu. Jeśli zapewnimy, że każda etykieta będzie dokładna, będzie kontrolowana i w pełni identyfikowalna, stanie się niejako paszportem do danych w czasie rzeczywistym w całym łańcuchu dostaw.
Automatyzacja etykietowania palet zapewnia też uporządkowane i bezpieczniejsze obszary produkcyjne, ponieważ palety są szybciej wprowadzane do magazynu.
Etykietowanie palet w sposób zautomatyzowany zapewnia lepszą identyfikowalność, lepszą zgodność z regulacjami, minimalizując kary sprzedawcy detalicznego i/lub ryzyko odrzucenia dostaw.