Lasery znakujące gwarantują trwałe, estetyczne kodowanie na szkle, papierze, laminatach, gumie, PET i innych tworzywach. Typ lasera dostosowuje się do znakowanego substratu, może być to laser CO2 lub światłowodowy. Z uwagi na nieusuwalność nadruku rozwiązania te są często stosowane w przemyśle tytoniowym, farmaceutycznym, do kodowania wyrobów medycznych, a także do znakowania przewodów gumowych, rur z tworzyw.
Zdarza się, że etykieta czy metka nie wystarczy, aby dobrze oznaczyć konkretny wyrób. W niektórych branżach konieczne jest nanoszenie firmowego znaku lub innych informacji na samym produkcie. W takim przypadku najlepiej sprawdza się znakowanie laserowe.
Znakowanie laserowe umożliwia tworzenie szybkich i precyzyjnych nadruków na wielu powierzchniach. Dzięki zastosowaniu lasera oznaczenia są czytelne, a sam proces przebiega bardzo sprawnie. Na rynku można znaleźć wiele modeli laserów, odpowiednio dopasowanych do konkretnych materiałów.
Znakowanie laserowe to bardzo popularna metoda, dlatego w naszej ofercie nie mogło zabraknąć odpowiednich narzędzi stworzonych z myślą o tego rodzaju procesach. W Coleman przygotowaliśmy dla Ciebie lasery znakujące CO2 serii SmartLase C oraz włóknowe F200 Markem-Imaje, jak również laser włóknowy XENO1 niemieckiej firmy CAB GmbH.
Laserowe znakowanie na różnych powierzchniach
Oferowane przez nas lasery umożliwiają trwałe laserowe znakowanie najwyższej jakości. Przy pomocy naszych urządzeń możesz przeprowadzić znakowanie papieru powlekanego, opakowań kartonowych, tworzyw sztucznych, szkła, malowanego metalu, skóry, drewna czy gumy:
- znakowanie produktu w ruchu lub w czasie postoju;
- łatwa integracja z dowolną linią produkcyjną dzięki innowacyjnej, modułowej konstrukcji;
- praca w trudnych środowiskach produkcyjnych;
- duży wybór języków i czcionek;
- znakowanie z dużą prędkością dużych obszarów folii;
- możliwość jednoczesnego znakowania i nacinania powierzchni;
- znakowanie laserowe na etykietach – laser CAB LM+
- znakowanie tworzywa PET – lasery znakujące SmartLase C wersja S;
- znakowanie plastików i folii opakowaniowej – SmartLase C wersja L.
Lasery znakujące – jak działają?
Zasady działania lasera znakującego różnią się oczywiście w zależności od powierzchni materiału roboczego. Przy pomocy lasera możemy nanosić znaki metodą grawerowania, wyżarzania, ablacji, wypalania, spieniania oraz odbarwiania. W przemyśle stosuje się kilka typów laserów, m.in.światłowodowe oraz CO2. Wybór rodzaju lasera jest uzależniony od rodzaju materiału.
Metoda wyżarzania oraz odbarwiania odbywa się bez ingerencji w strukturę materiału. Wiązka laserowa odbarwia lub zmienia kolor powierzchni, a uzyskane w ten sposób oznakowanie jest trwałe, czytelne i estetyczne.
Metody grawerowania i wypalania różnią się od siebie tym, że grawerunek nanosi się bezpośrednio na materiał, z jakiego wykonany został produkt, a wypalanie przeprowadza się na warstwach wierzchnich. Obie metody polegają na stopieniu i odparowaniu tworzywa, w wyniku czego powstaje wklęsłe oznaczenie.
Metoda spieniania, w przeciwieństwie do metody grawerowania i wypalania, daje efekt wypukły. Przy metodzie spieniania wiązka laserowa rozpuszcza materiał, w którym tworzą się maleńkie pęcherzyki powietrza. Oznakowanie uzyskane tą metodą wyróżnia się na powierzchni produktu dzięki jaśniejszej barwie. Oznakowania laserowa są precyzyjne, trwałe i czytelne.