Spis treści:
Proces produkcji i sprzedaży wymaga etykietowania produktów zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Wielu producentów i sprzedawców zastanawia się więc, jaka drukarka do etykiet umożliwi łatwy oraz szybki wydruk potrzebnej grafiki i tekstu na papierze lub folii. Wybór odpowiedniego sprzętu powinien być uzależniony od oczekiwanej trwałości druku, a także zastosowania opakowań. Inne wymagania będą miały produkty przeznaczone do sklepów i magazynów, a inne do biur lub domów. Aktualnie najpopularniejsze są etykietowe drukarki termotransferowe oraz termiczne. Którą z nich wybrać? Podpowiadamy.
Jaka drukarka etykiet – termiczna czy termotransferowa?
Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy drukarką termiczną i termotransferową, warto dokładnie przyjrzeć się ich parametrom. Zwłaszcza że etykiety wydrukowane w obu tych drukarkach na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią. Tymczasem odbiegają one znacznie od siebie głównie pod względem swojej trwałości. Etykiety termiczne wykorzystuje się częściej do oznakowania opakowań i elementów, które są użytkowane jedynie przez krótki czas, dzięki czemu trwałość nie jest najistotniejszym parametrem. Stosuje się je np. do znakowania produktów spożywczych, drukowania etykiet podczas ważenia produktów na wagę w supermarkecie, jako etykiety przesyłek kurierskich, a także paragony fiskalne i niefiskalne. Zaletą drukarek termicznych są stosunkowo niskie koszty użytkowania, ponieważ do wydruku potrzebny jest jedynie specjalny papier termiczny, a urządzenie nie wymaga dodatkowych akcesoriów.
Znacznie inaczej sytuacja wygląda w przypadku drukarek termotransferowych, które wyróżniają się wysoką trwałością wykonywanych nadruków, a także odpornością na zabrudzenia mechaniczne i wilgoć. Cecha ta sprawia, że drukarka może być wykorzystywana na wielu materiałach, takich jak papier, folia lub poliester, a także etykiety samoprzylepne. Dzięki temu etykiety termotransferowe znalazły swoje zastosowanie w znakowaniu odzieży, regałów magazynowych, sprzętu elektronicznego, a także w wydrukach kodów kreskowych. Druk tego rodzaju może być bardziej kosztowny, wymaga wykorzystania dodatkowej, specjalistycznej taśmy barwiącej.
Jaka drukarka do etykiet – zasady działania drukarki termicznej i termotransferowej
Wykonywanie druku termicznego polega na podgrzaniu specjalnego papieru termicznego przez grzałki termiczne. W efekcie jest to druk tylko i wyłącznie monochromatyczny. Drukarki termiczne zostały wyposażone w nieruchome głowice drukujące, składające się z ciągu grzałek usytuowanych nad całą powierzchnią zadrukowywanego papieru. Elementem ruchomym w tym przypadku jest więc papier, który przesuwa się pod głowicą, poddając się wypalaniu liter i znaków przez grzałki. Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niska cena wydruku etykiety, jednak druk tego rodzaju szybko blaknie.
Przeciwieństwem są drukarki termotransferowe, które umożliwiają tworzenie kolorowych etykiet. Powstający obraz w tym przypadku jest efektem podgrzania pigmentu znajdującego się na taśmie termotransferowej, nazywanej kalką termiczną, a następnie przeniesienie go na wybraną powierzchnię eksploatacyjną. W sprzedaży dostępne są taśmy woskowe, woskowo-żywiczne i[nbsp] żywiczne, które należy każdorazowo dostosować do podłoża, na którym drukowane są etykiety. Wadą tego rozwiązania jest wyższa cena wytworzenia etykiet, jednak ich trwałość znacznie przewyższa wydruki termiczne.
Jaka drukarka etykiet – parametry
Podczas rozważań, jaka drukarka etykiet będzie najlepsza do naszego typu działalności, pod uwagę warto wziąć także samą szerokość druku oraz jego rozdzielczość. Każda branża charakteryzuje się innymi potrzebami, co samo narzuca nam wybór właściwego sprzętu. Szerokość druku dostarcza nam informacji na temat, jakie maksymalne wymiary będą mogły mieć etykiety drukowane w wybranym urządzeniu. Z kolei rozdzielczość wpływa na jakość wydruku, ponieważ parametr ten określa zdolność drukarki do zadrukowania konkretnej ilości punktów na jeden cal, czyli 2,54 cm. Przykładowo jedne z najczęściej spotykanych urządzeń drukujących tego typu mają rozdzielczość 200 dpi, co oznacza, że najmniejszy fragment składający się na powstały wydruk może mieć rozmiar 0,127 mm. Drukarki o parametrach wyższych, gwarantują jeszcze dokładniejsze wydruki.