Czy jest jeszcze miejsce na innowacje w przemysłowych drukarkach ink jet?

Czy jest jeszcze miejsce na innowacje w przemysłowych drukarkach ink jet?

Powrót do przyszłości dzięki ciągłym innowacjom w przemysłowych drukarkach ink jet.

Nowa generacja przemysłowych drukarek ink jet drukuje dokładnie i trwale na najnowszych, zrównoważonych materiałach, umożliwiając jednocześnie producentom zmniejszenie zużycia energii, kosztów i szkodliwych emisji, takich jak LZO.

Francuskie wyrażenie “Plus ça change” z grubsza „im bardziej rzeczy się zmieniają, tym bardziej pozostają takie same”, nie bez powodu zyskało międzynarodowe zastosowanie. Tak samo jest z ciągłym drukiem atramentowym (ang. CIJ), techniką, która po raz pierwszy zyskała popularność w latach 70-tych XX wieku i nadal oferuje producentom i markom wiele korzyści.

To, co zmieniło się w ciągu ostatnich 50 lat, to tło, w jakim działają producenci, firmy opakowaniowe i marki, szczególnie w obszarze towarów szybkozbywalnych (FMCG).

Oprócz odwiecznych wyzwań związanych z optymalizacją produkcji, ograniczeniem kosztów surowców i energii oraz utrzymywaniem kontroli jakości, istnieje obecnie presja ze strony konsumentów, właścicieli marek i organów regulacyjnych, aby zmniejszyć wpływ branży na środowisko. Prowadzi to do przejścia od wielowarstwowych materiałów kompozytowych na rzecz folii jednomateriałowych nadających się do recyklingu i opakowań nadających się do kompostowania.

Nowoczesne drukarki muszą zatem charakteryzować się wszechstronnością, aby móc drukować dokładnie i trwale z dużą szybkością na tego typu materiałach – a także na wszystkim, od kartonu i tektury po plastik i szkło – jednocześnie wykazując się elastycznością w zakresie generowania unikalnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb kodów 2D.

Na szczęście ewaluował również ciągły druk atramentowy (CIJ). Dzięki nieustającym innowacjom, rozwiązania takie jak Markem-Imaje 9750+ przesuwają granice możliwości tej technologii, oferując klientom lepszą identyfikowalność, krótsze przestoje, niższe emisje i koszty oraz większą kontrolę, jeśli chodzi o wysokiej jakości kodowanie i znakowanie na powierzchniach płaskich i zakrzywionych, na wielu materiałach i podłożach.

Ciągły druk atramentowy: innowacja zmieniająca zasady gry

W przeciwieństwie do innych technologii drukowania, które wykorzystują kartridż atramentu ze zintegrowaną głowicą drukującą i wyrzucają każdą kroplę atramentu w miarę potrzeby, ciągły druk atramentowy to technika bezkontaktowa, w której ciągły strumień naładowanych elektrycznie kropelek atramentu z dyszy głowicy drukującej przechodzi przez pole elektryczne i następnie na podłoże. W przeciwieństwie do standardowej drukarki biurowej, drukarka atramentowa CIJ nigdy nie dotyka materiału, na którym drukuje.

Nowa generacja przemysłowych drukarek ink jet do druku ciągłego zapewnia szybkość, spójność i wszechstronność znakowania na wszystkich podłożach, od tworzyw sztucznych po kartony, i w każdych warunkach pracy. Na tym jednak korzyści się nie kończą.

Operacje drukowania z dużą szybkością przy użyciu wielu linii zwykle odbywają się w wymagających warunkach środowiskowych. Najnowsze przemysłowe drukarki atramentowe (plujki) są w stanie automatycznie dostosować się do zmiany warunków produktu – na przykład ze względu na zmianę temperatury w fabryce – bez pogarszania jakości i szybkości druku.

Zapytaj operatora w branży FMCG, czego oczekuje od nowoczesnej przemysłowej  drukarki ink jet, a możliwość dokładnego znakowania przy dużych prędkościach linii w trudnych warunkach produkcyjnych prawdopodobnie znalazłaby się na szczycie jego listy życzeń. Markem-Imaje 9750+ właśnie im to umożliwia dzięki zastosowaniu najwyższej jakości technicznych atramentów barwnikowych lub pigmentowych do kontrastowego znakowania na podłożach niemodyfikowanych, a także dla produktów ekstrudowanych.

A skoro mowa o rewolucyjnych innowacjach, firmy mogą po raz pierwszy używać jednego typu drukarki zamiast wielu urządzeń z różnymi atramentami dzięki rewolucyjnemu, hybrydowemu obwodowi atramentu w modelu 9750+, który umożliwia znakowanie zarówno atramentem standardowym barwnikowym, jak i pigmentowym, co zapewnia lepsze zarządzanie zapasami.

Wykorzystując atrament barwnikowy lub pigmentowy, hybrydowy koder zapewnia elastyczność drukowania standardowych ciemnych lub kontrastowych kodów, co jest dobrodziejstwem na przykład w przypadku opakowań kosmetyków, które często są ciemne, a nie białe.

Redukuj przestoje, zużycie energii i emisje

Jak wynika z raportu firmy konsultingowej Columbus Global, ograniczenie przestojów i odpadów to dwie kluczowe zmienne, na które producenci muszą zwrócić szczególną uwagę.

Przemysłowe drukarki atramentowe (plujki) nowej generacji oferują niezrównane korzyści również pod tym względem. Urządzenia takie jak te zaprojektowane przez Markem-Imaje mogą wydrukować miliony kodów, zanim będą wymagały prewencyjnej konserwacji, co z kolei oznacza mniej części zamiennych i, co najważniejsze, brak konieczności zużycia rozcieńczalników do płukania i brak związanych z tym odpadów, co pozwala zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

Nasze przemysłowe drukarki ink jet zużywają zaledwie 30 W energii elektrycznej podczas standardowego użytkowania, czyli mniej niż żarówka, a ustawiając model 9750+ w trybie „oszczędzania materiałów eksploatacyjnych” ta hybrydowa drukarka jest w stanie wygenerować do 35% mniej lotnych związków organicznych niż model nie-hybrydowy, nawet gdy nie jest stosowany mniej szkodliwy atrament nie zawierający MEK’u.

Znakowanie kod 2D szkło

Partner w całym cyklu życia drukarki

Klienci często zgłaszają brak czasu, zasobów i wiedzy na temat operacji kodowania i znakowania. W tym miejscu, oprócz korzystania z innowacji technologicznych, producenci muszą upewnić się, że współpracują z zaufanym dostawcą technologii, posiadającym dogłębną wiedzę na temat przejścia na bardziej zrównoważone materiały i jego konsekwencji dla operatorów na dzisiejszym rynku konsumenckim.

Usługi “Connected Printer Services” firmy Markem-Imaje wykorzystują Internet rzeczy do optymalizacji wydajności drukarek oraz zwiększania wydajności znakowania i zarządzania nią w wymiarze całej zainstalowanej bazy. Użytkownicy mogą komunikować się z poszczególnymi drukarkami CIJ za pośrednictwem intuicyjnego interfejsu zapewniającego pełną widoczność i kontrolę, wspieranego przez pomoc techniczną naszych ekspertów. [red. Rozwiązanie MiVista™ dostępne w wybranych krajach]

W ten sposób najnowsze przemysłowe drukarki ink jet oferują nie tylko lepszą wydajność i zmniejszoną emisję gazów tu i teraz, ale także umożliwiają producentom i markom przygotowanie swoich przedsiębiorstw na przyszłość, gotowych na innowacje, takie jak kody 2D. Na przykład przemysłowe drukarki ink jet  są już wystarczająco elastyczne, aby drukować kod 2D na małym podłożu w jakości wystarczającej do zeskanowania smartfonem – co gwarantuje, że – przynajmniej w przypadku drukarki atramentowej do druku ciągłego – im bardziej rzeczy pozostają takie same, tym bardziej się zmieniają.

Artykuł pochodzi z bloga Markem-Imaje, autor Guillaume MONTAGNAT, lipiec 2023 r.

Podsumowanie