Jak podnieść standardy znakowania atramentowego kabli, rur, przewodów i realizować cele zrównoważonego rozwoju?

Jak podnieść standardy znakowania atramentowego kabli, rur, przewodów i realizować cele zrównoważonego rozwoju?

Zapewnienie wysokiej jakości, ekonomicznego znakowania produktów ekstrudowanych – kabli, przewodów, rur czy profili może stanowić wyzwanie. Przy niezwykle niskich marżach, złożonych i zróżnicowanych przepisach na całym świecie oraz produkcji, której często nie można zatrzymać po jej uruchomieniu, prawidłowe oznakowanie produktu wytłaczanego za pierwszym i za każdym kolejnym razem ma kluczowe znaczenie. Atramenty Markem-Imaje – żółty EC582 oraz biały EW581 spełniają wszystkie te cele, zapewniając doskonałą wydajność, wysoki poziom kontrastu i przyczepności przy tym samym całkowitym koszcie posiadania (TCO).  Te dwa nowoczesne atramenty to wysokowydajne, neutralne kosztowo tusze nie zawierające MEK’u.

Jakie korzyści osiągają producenci z branży produktów ekstrudowanych, stosując atramenty bez MEK’u?

Tusze nie zawierające w swoim składzie metyloetyloketonu umożliwiają realizację celów zrównoważonego rozwoju ogłoszonych przez ONZ, m.in. Celu 12 – Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja. Zapewniają zrównoważone znakowanie przy mniejszym wysiłku i ryzyku:

  • Do 30%* mniejsza emisja CO2

Atramenty na bazie MEK’u (metyloetyloketonu) generują większą emisję lotnych związków organicznych (LZO), które przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Te dwa atramenty Markem-Imaje są bardziej przyjazne dla środowiska.

  • Wsparcie wysiłków w zakresie ponownego zalesienia

Za każdy zakupiony karton atramentu Markem-Imaje posadzi drzewo. Zobacz więcej szczegółów poniżej.

  • Mniej odpadów i niższy ślad węglowy materiałów eksploatacyjnych

Do 30%* mniejsze zużycie materiałów eksploatacyjnych oznacza mniej „kilometrów eksploatacyjnych” potrzebnych do dostarczenia zapasów do zakładu, a po ich użyciu mniej odpadów

  • Bezpieczniejsze miejsce pracy i łatwiejszy eksport

Biorąc pod uwagę obawy dotyczące toksyczności i traktowanie jako prekursora narkotyków, MEK jest regulowany w wielu krajach. Atramenty nie zawierające MEK’u ograniczają formalności związane z eksportem oraz zmniejszają potrzebę stosowania systemów wentylacyjnych i kontroli stanu zdrowia operatorów.

Czy atramenty bez MEK’u osiągają te same parametry, co tradycyjne atramenty MEK’owe?

Wynikiem wieloletniego doświadczenia Markem-Imaje w opracowywaniu, produkcji i stosowaniu w przemysłowych drukarkach atramentowych małych znaków tuszy bez MEK’u jest oferta sprawdzonych, niezawodnych, nowoczesnych atramentów przyjaznych środowisku, zapewniających najwyższe parametry:

Wszechstronne  – zapewniają doskonałe kody o bardzo wyraźnych konturach i bez rozmazywania, drukowane na różnorodnych powierzchniach**

Mniej błędów – „inteligentne” wkłady oraz uniwersalny charakter eliminują stosowanie nieodpowiednich atramentów, drukujących słabej jakości kody, co z kolei powoduje konieczność poprawek i umożliwia podrabianie na skutek blaknięcia lub łatwego ścierania nadruku.

Więcej możliwości – drukują łatwe do odczytania kody Datamatrix i QR. W połączeniu z modelami 9750 E lub 9450 E zapewniają weryfikację kodów „Mark&Read”; Markem-Imaje jest jednym z głównych dostawców oferujących tę funkcję wbudowaną w drukarkę.

Szybkoschnące – zastosowane w atramentach formuły są szybkoschnące, co zapobiega rozmazywaniu i migracji nadruku na inne powierzchnie.

Neutralne pod względem kosztów w porównaniu z atramentami MEK’owymi – niższe koszty instalacji i integracji oraz do 30% mniej materiałów eksploatacyjnych. Nie jest wymagane sprężone powietrze.

Znakowanie PVC atramentem MEK Free

Przemysłowe drukarki atramentowe Markem-Imaje serii 9750 wraz z atramentami bez MEK’u – białym EW581 oraz żółtym EC582

Wraz z Markem-Imaje tworzymy lepsze jutro razem z klientami.

Markem-Imaje w ramach szerszego programu zrównoważonego rozwoju, w swoich rozwiązaniach do ciągłego druku atramentoweg, stara się przejść na atramenty, które nie zawierają MEK’u i są lepsze dla środowiska. Jedną z podjętych inicjatyw jest włączenie się w działania Reforest’Action poprzez posadzenie 38 000 drzew w Peru, a także w Brazylii, po jednym za każdy zakupiony karton atramentów EC582 oraz EW581.

W jaki sposób tusze są wolne od MEK’u?

Bazą w atramentach EW581 oraz EC582 jest keton metylowo-izopropylowy (MIPK).

Dlaczego te atramenty?

Ponieważ te dwa atramenty są uniwersalne, mogą znakować większość produktów wytłaczanych. Ułatwia to firmom wspieranie ponownego zalesiania – co samo w sobie jest korzystne dla środowiska – przy jednoczesnej redukcji własnych emisji LZO, ilości odpadów, kilometrów związanych z transportem materiałów eksploatacyjnych, a także kwestii związanych ze zgodnością z rygorystycznymi przepisami.***

Dlaczego akcja ma miejsce w Peru?

Region San Martin w północnym Peru i części wysokiej Amazonki, pierwotnie pokryty był lasami tropikalnymi i mokradłami. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat wycięto około 1,6 miliona hektarów lasów pierwotnych.

Posadzone drzewa pomogą w odtworzeniu ekosystemów leśnych, zapewniając szereg nieocenionych usług dla klimatu, przyrody i lokalnej ludności. Na przykład poprawiona zostanie różnorodność biologiczna obszaru poprzez zapewnienie nowych schronień motylom, małpom, żabom i żółwiom, pomagając jednocześnie w walce z globalnym ociepleniem. Społeczności lokalne również skorzystają na większym bezpieczeństwie żywnościowym i dochodach. Drzewa pomagają regulować lokalne temperatury i generują opady deszczu, poprawiając plony rolne. Chronią także uprawy roślin jadalnych przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem. Miejscowi mogą zbierać owoce z zasadzonych drzew cytrynowych, mango i kakaowych, a szybko rosnące gatunki takie jak akacja i drzewa kauczukowe, dostarczają drewna i kauczuku bez konieczności pozyskiwania ich przez mieszkańców z lasu amazońskiego. Zbiory można wykorzystać na własny użytek lub na potrzeby lokalnego handlu. W ramach szerszego programu zrównoważonego rozwoju, w przypadku atramentów wykorzystywanych w ciągłym druku atramentowym Markem-Imaje stara się przejść na tusze, które nie zawierają MEK’u i są lepsze dla środowiska. Jednym z kroków było włączenie się w działania Reforest’Action poprzez posadzenie 38 000 drzew w Peru, a ostatnio również w Brazylii, po jednym za każdy zakupiony karton atramentów EC582 oraz EW581. Akcją objęty jest również kolejny atrament bez MEK’u, czarny EB588.

Markem-Imaje od chwili założenia firmy stara się budować bardziej zrównoważoną przyszłość, stale dostosowując swoje działania i produkty tak, aby były jak najbardziej wydajne i ekologiczne. Na przykład od 2010 roku firma zmniejszyła zużycie wody o 68%, emisję gazów cieplarnianych o 44% i poprawiła efektywność energetyczną o 36%. Począwszy od 2021 r., Markem-Imaje włącza klientów w podróż w podróż w stronę zrównoważonego rozwoju. Atramenty bez MEK’u zmniejszają emisję lotnych związków organicznych nawet o 50%.

*W porównywalnych warunkach pracy w temperaturze 20oC. **EC582 oraz EW581: elastyczne i sztywne tworzywa sztuczne (PVC, PE, PP, HFFR, PUR, PA), metale, guma.

Podsumowanie

Przedsiębiorstwa produkcyjne muszą wprowadzać do swojej produkcji rozwiązania, które umożliwią im realizację celów zrównoważonego rozwoju. Odpowiedzialna produkcja to m.in. ograniczanie jej wpływu na środowisko, to dbanie o zdrowie pracowników. Wybierając drukarki przemysłowe inkjet do nadruków partii, serii czy innych oznaczeń, warto pomyśleć o atramentach bardziej przyjaznych środowisku, generujących mniej odpadów i mniejszy ślad węglowy.