Na czym polega znakowanie laserowe w przemyśle?

Na czym polega znakowanie laserowe w przemyśle?

Laserowe znakowanie towarów dotyczy wielu gałęzi przemysłu, co wynika z obowiązujących przepisów prawa, a także z potrzeb przedsiębiorstwa. Trwałe znakowanie jest doskonałą metodą ułatwiającą magazynowanie czy identyfikowanie produktów, ale często staje się również główną wizytówką producenta. Ponadto, znakowanie laserowe wykorzystywane jest w celu dostarczania ważnych informacji dla konsumenta, np. terminu przydatności. Jak technika ta wygląda w praktyce?

Co to jest znakowanie laserowe?

Znakowanie laserowe to trwałe nanoszenie znaku na wybrany produkt za pomocą lasera. Znakowanie za pomocą lasera wykorzystuje się do nanoszenia:

  • numeru seryjnego,
  • numeru katalogowego,
  • daty produkcji,
  • terminu ważności,
  • logo,
  • informacji o produkcie.

Co więcej, znakowanie laserowe jest doskonałym sposobem na oznaczenie oryginalnych i ekskluzywnych produktów, co utrudnia ich podrobienie. W ten sposób producent chroni swoją markę.

Mówiąc o znakowaniu towarów, warto uzmysłowić sobie, na czym polega znakowanie laserowe, aby odróżnić je od innych metod. Laser umożliwia nanoszenie znaków na powierzchnię wybranych przedmiotów za pomocą skoncentrowanej wiązki światła. Najprościej mówiąc, promieniowanie tego typu powoduje trwałą zmianę w zewnętrznej warstwie materiału, z której został wykonany znakowany produkt, poprzez reakcję  termofizyczną lub termochemiczną, uzyskujemy efekt zmiany barwy, efekt grawerowania, lub zmiany fizykochemicznej znakowanej powierzchni.

Aby wykorzystać tego typu właściwości, znakowane produkty są często specjalnie pokrywane warstwą tlenku lub farby, co zwiększa kontrastowość znakowania, a tym samym jego widoczność.

Istnieją również specjalne dodatki, które po dodaniu do tworzywa (na etapie produkcji elementu) umożliwiają lub przyspieszają proces znakowania laserowego.

Jakie są zalety znakowania laserowego?

Wśród najczęściej wymienianych atutów znajduje się przede wszystkim trwałość i odporność na ścieranie. Znakowanie laserowe jest także odporne na wysokie temperatury, środki chemiczne, czy światło UV. Dzięki takim walorom jest trudne do zniszczenia lub usunięcia. Technikę tę można wykorzystać do znakowania wielu powierzchni – od miękkich i płaskich produktów, przez nierówne, zaokrąglone oraz twarde, dlatego znakowanie laserowe jest metodą tak wszechstronną.

Technika laserowa umożliwia szybkie znakowanie produktów z wysoką rozdzielczością, dzięki czemu świetnie sprawdza się zarówno w spoczynku, jak i w ruchu, np. na taśmie produkcyjnej. Technologia ta jest powtarzalna, dlatego łatwo można oznaczyć identycznie całą partię produktów, a co ważniejsze każdy kod może zawierać unikalne dane (unikalne identyfikatory) o produkcie jednostkowym, takie jak data ważności, numer serii, data i godz.  produkcji, etc.

Nanoszenie oznakowania jest bezdotykowe, co pozwala uniknąć deformacji, czy zabrudzenia produktów (np. atramentem). Bezdotykowy nadruk chroni głowicę lasera przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Znakowanie laserowe będzie doskonałą techniką dla firm poszukujących taniego w eksploatacji oznaczania produktów. Urządzenia laserowe są nie tylko mało kosztowne w eksploatacji, ale również w utrzymaniu i konserwacji. Odznaczają się też wygodną obsługą za pomocą interfejsu operatora oraz zaawansowanym programom i systemom kontroli nadruku. Proces ten jest czysty i suchy, dlatego może być stosowany w każdej branży, zwłaszcza tam, gdzie potrzebne są higieniczne warunki pracy jak np. w branży kosmetycznej czy farmaceutycznej.

Poznaj zastosowanie znakowania laserowego w przemyśle

Technologia znakowania laserowego znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Lasery CO2 wykorzystuje się między innymi do znakowania papieru, szkła,  drewna, czy skóry. Z kolei lasery Nd:YAG wykorzystywane są podczas oznaczania produktów z metalu, ceramiki, tworzyw emaliowanych, odblaskowych, czy też tworzyw sztucznych.

Lasery są chętnie wykorzystywane do znakowania w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, elektronicznym, kosmetycznym, chemicznym czy napojowym. Technika ta sprawdza się  podczas produkcji opakowań oraz etykiet.

Ważną dziedziną zastosowania znakowania laserowego jest medycyna. Lasery wykorzystuje się do oznaczania instrumentów medycznych i narzędzi chirurgicznych, a także implantów wykonanych z solidnych materiałów polimerowych. Dokładność, wytrzymałość, a przede wszystkim trwałość i higiena oraz bezpieczeństwo oznakowania w tym przypadku są wyjątkowo istotne, ponieważ wykorzystywane są do trwałej identyfikacji  w elementach pozostających w kontakcie z tkankami ludzkimi.

Mimo szerokiego zastosowania technika znakowania laserowego nie sprawdzi się jednak w każdej sytuacji. Ze względu na wysoki koszt inwestycyjny, w urządzenia do znakowania laserowego nie zawsze warto inwestować w niewielkich zakładach produkcyjnych, przy niskich wydajnościach i tanich produktach. Co więcej, należy pamiętać, że technologia laserowa stwarza pewne ograniczenia w przypadku wielobarwnego znakowania towarów oraz wymaga specjalnego zabezpieczenia przed promieniowaniem laserowym.

Podsumowanie